Smještaj

Osam podvodnih muzeja Hrvatske, 1. dio

Objavljeno: 30. 3. 2012.

Dno jadranskoga plavetnila svjedoči o brojnim brodolomima, snažnim olujama i prohujalim bitkama. Takozvani podvodni muzeji čuvaju vrijedna kulturna dobra in situ, odnosno, "na licu mjesta" te time omogućuju suživot kulturno-povijesne baštine i masovnoga turizma.

Ako vam je draže ostati na kopnu, predstavljamo vam dio od osam antičkih nalazišta koja su zaštićena posebnim čeličnim kavezima zbog kojih su i dobili naziv podvodni muzeji.

1. Za Planiku, otok Lastovo - Prvi je podvodni muzej ovakvoga tipa. "Utemeljen" je 1990. godine, a u muzeju se čuvaju ostatci antičkoga brodoloma s teretom amfora iz 1. stoljeća pr. Kr. Uz šaroliku ugroženu i zaštićenu floru i faunu, Lastovo zaslužuje prvo mjesto na popisu "must do" zarona.

2. Otočić Supetar pokraj Cavtata – Potonuće broda iz 3. - 4. st. p. Kr. "stvorilo" je podvodni muzej na 30-ak metara dubine, koji s nalazištima u svojoj blizini čini prvi hrvatski podmorski arheološki park. Čelični kavez muzeja čuva vrijedno amforište za zaljubljenike u ronjenje i arheologiju s više od 1000 sačuvanih amfora sjevernoafričkoga tipa.

3. Uvala Koromašna, otok Žirje - Prije više od 2000 godina antički brod u šibenskom arhipelagu pretvorio se u podvodni muzej te svim znatiželjnicima predstavlja dva tipa amfora iz 2. st. pr. Kr.

4. Uvala Vlaška Mala, otok Pag - Uz istočnu obalu otoka Paga podmorski muzej upoznaje vas s ostacima potonuloga broda iz 1. st. pr. Kr. te s teretom, amforama i ostalim predmetima koji su pripadali opremi broda.

Ostale podvodne antičke muzeje predstavit ćemo vam uskoro, a osim antičkih nalazišta, na dnu Jadrana čeka vas i 1500 neistraženih spilja kao i brodovi i avioni iz prošlih ratova, te sidrišta, luke i potopljeni gradovi.

#jadran #kultura #kulturna baština #priroda #umag #zanimljivosti
Povratak na vrh